Renovace textilu - nebojme se změny!Jak dát šťávu starému delšímu tmavému tílku

Dostalo se mi do rukou celkem zachovalé černé tílko. Bylo takové delší a mě hned napadlo – žirafu na něj. Ideálně se hodilo. Jenže já zrovna neměla den a nedařilo se mi vystřihnout žirafu tak, aby ideálně zaplňovala prostor. Ono totiž s žirafou to není jen tak… Musí mít dlouhý krk, ale zase ne moc, musí se vejít i s nohama… Nebyl prostě žirafí den.

Zato byl den jako stvořený na jednoduché spirálky. Z kartonu byly vystřiženy čtverce zhruba 5x5 cm – celkem 6 čtverců. První nebyl nijak upravován. Z druhého byl odstřihnut obdélník. Z třetího ještě o obdélník více – a už se začala rýsovat spirálka. Nebylo vůbec nutno použít šablonu – stačilo vždy vystřihnout obdélník tím správným směrem – o devadesát stupňů.

Sada obdélníků byla přiložena na dolní lem tílka a zastříkána savem. Vzhledem k délce tílka ovšem došlo – pochopitelně k nehezkému efektu – „něco chybí uprostřed“. Proto byly šablonky přiloženy ještě šikmo přes hlavní plochu. Tím se docílilo optického zabrání pření strany tílka.

Po uschnutí nastala práce se zlatou konturou. Tou byly objekty obtaženy, aby se docílilo jejich zvýraznění. Po důkladném prohlédnutí je možno spatřit téměř začátečnickou chybu – opatlání zbytku trika konturou – flíčky nad dolní řadou spirálek. Nicméně celkovým dojmem působí tílko svěže a zajímavě.

Nedůležitější postřehy: Postupně se rozvíjející spirálka je vděčný objekt. Spirálky lze uspořádat horizontálně i diagonálně na jeden objekt – pokud je dostatečně prostorný. A hlavně – pozor, ať se ta konturka nikde neobtiskne!

Prohlédněte si i další příspěvky ze sekce renovace textilu nebo můžete diskutovat v diskuzi!

barveni@email.cz